Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Vodní plocha a červený zámek odrážející se v její hladině. Nenechte se zmýlit, i tato představa může mít několik reálných předobrazů. Dnešní Cyklotoulky Vás zavedou nikoli do jihočeské Lhoty, ale do Klášterce nad Ohří.

Tady je Thunovo, aneb město porcelánu

Jak název naznačuje, městečko Klášterec leží na řece Ohři, která se klene mezi Doupovskými a Krušnými horami. Půvab zdejší krajiny objevil již před staletími řád Benediktinů, jež zde založil klášter. Latinské pojmenování kláštera - Claustrellum - se postupně poněmčovalo a počešťovalo natolik, až dalo místu název současný – Klášterec. V rozvoji městečka hrála příhraniční poloha významnou roli. Při pohledu do mapy je překvapující, kolik zřícenin hradů se v okolí Klášterce nachází. Ovšem Ti, jež vtiskli městečku dnešní podobu, byli Thunové. Podnikavý hraběcí rod Thunů zde založil porcelánku, z hlediska historie druhou nejstarší továrnu u nás. Zvelebil zdejší zámek a vybudoval další pamětihodnosti. Nejslavnější Thun – Michael Oswald - je podepsán pod obnovou zámku, založením parku s mnoha dendrologickými unikáty, výstavbou saly terreny a Kostelem Nejsvětější Trojice a také sakrální památkou vyobrazení Sedmera Mariiných bolestí a čtrnácti svatých pomocníků v zámeckém parku. Pokud sháníte kvalitní český porcelán, zaměřte svoji pozornost na ochranou známku Thun 1794 s korunkou navrch. Přídomku město porcelánu se Klášterec už asi nezbaví. Uznejte sami, kde jinde by se mohl natáčet oblíbený český film Holky z porcelánu?

Minerální export až do africké pouště

Přestože už v Ústeckém kraji, stále se jedná o oblast léčivých minerálních pramenů. Klášterec se může pyšnit hned třemi takovými. Jedná se o pramen Evženie, Klášterecký pramen a Městský pramen. Klášterecká kyselka dosáhla dokonce takového věhlasu, že si ji do africké pouště nechal vozit kvůli svým zažívacím potížím samotný generál Rommel. A od pramenů nebylo daleko k vybudování lázní. Ty zdejší jsou sice malé, ale velikost lázní nehraje v léčebném účinku až tak významnou roli. Výměnou za rušné lázeňské centrum je zde blahodárný klid a mnoho možností pro moderní aktivní pobyt.

Kam dřív? My vychutnáme řeku a Krušné hory

Poloha v údolí řeky na rozhraní dvou pohoří naznačuje širokou paletu možností pro výlety a poznávání. Řeka Ohře je mezi vodáky dobře známým pojmem. Díky stejnojmenné cyklostezce vinoucí se okolo ní se stává stejným pojmem také pro cyklisty. Doupovské hory jsou tajemným ostrovem bez silnic a turisticky značených cest. Jejich protipólem jsou hory Krušné, turisticky objevené, ale neztrácející na půvabu.

Náš cyklotip nemůže začít nikde jinde než u Kláštereckého zámku a jeho salou terrenou ústící do rozlehlého anglického parku, jež klade důraz na krásu volné přírody. Na něj navazují Lázně Evženie a první místa hodná pro zastavení a osvěžení – prameny Evženie a Klášterecký pramen. První kilometry vychutnáváme pohodově proti proudu řeky. Zajímavým zpřestřením se stoupáním jsou několikeré vyhlídky nad řekou. Zvláštním kouzlem oplývá Černýš, ze kterého je možné kromě plynoucí řeky pozorovat nedalekou zříceninu hradu Šumburk. V Lužném ovšem dáme Ohři vale a pozvolna se přes Perštejn vydáváme vstříc Krušným horám. Za kratičké odbočení z trasy možná stojí nejprve památník zaniklých krušnohorských obcí a pak zřícenina hradu, po kterém Perštejn dostal své jméno. Následný výjezd do Krušných hor je zdlouhavý, ale to k horám patří. V Horní Halži se napojíme na Krušnohorskou magistrálu a to nejhorší máme za sebou. Magistrála nás dovede až pod vrch Mědník do obce Měděnec proslulé důlní minulostí. Odtud už budeme pouze zaslouženě klesat. Přibrzdíme ještě u Sfingy, ojedinělých a vzádných skalních útvarů vyhlášených přírodní památkou. Po dostatečném pokochání se výhledem na řeku a Doupovské hory už jen užíváme sjezdu zpět do Klášterce.

Co stojí za povšimnutí

  1. Zámek - Novogotický zámek na břehu řeky Ohře je hlavní dominantou města. Stojí uprostřed rozsáhlého anglického parku a nabízí tři prohlídkové okruhy. Prvním z nich je prohlídka muzea porcelánu, druhým je okruh Pohádkový a třetím je okruh nazvaný Atraktivity. Navštívit lze i zámeckou věž a Thunskou hrobku v kostele Nejsvětější Trojice. Foto 12 – Klášterecký zámek okem kameramana
  2. Sala terrena - jednopatrový letohrádek umístěný naproti kláštereckému zámku. Raně barokní stavbu s terasou a arkádovou chodbou postavil po roce 1650 italský stavitel Rossi de Lucca jako určitý protějšek obnoveného zámku. Na terase a před ní byly instalovány sochy z dílny známého sochaře Jana Brokofa. Další výzdobu tvoří Brokofovy busty Turků na střeše.
  3. Muzeum hodin - stálá expozice starožitných hodin se pyšní velkým množstvím vzácných exponátů z Čech i z celé Evropy. Nejstarší hodiny z této soukromé sbírky pocházejí z roku 1580. Foto 13 – Muzeum hodin. Exponáty čítají deset a půl dne, tedy 250 hodin.
  4. Porcelán Thun – Thun 1794 a.s. je největší český výrobce porcelánu. Vysoká kvalita a osobitý design vycházející z 220-leté tradice. Společnost má ve svém výrobním programu ucelené tvary užitkového či hotelového porcelánu, speciální varný program, porcelán pro děti a  zakázkové zboží pro velké mezinárodní řetězce. Jedná se o specifický druh tzv. tvrdého porcelánu s vypalovací teplotou 1405°C. Foto 14 – Porcelán s ochranou známkou Thun 1794. Zná ho každý, i když myslí, že ne.
  5. Lázně Evženie – nově zrenovovaný lázeňský areál navazuje na zámecký park. Léčí se zde nemoci cévního ústrojí, močových cest a nemoci spojené s poruchami metabolizmu cukrů a tuků. Minerální koupele mají mimořádný účinek na degenerativní onemocnění pohybového aparátu a fungují jako prevence kardiovaskulárních chorob.
  6. Minerální prameny – v Klášterci najdeme hned tři, a to pramen Evženie, Klášterecký pramen a Městský pramen. Patří do skupiny studených, slabě mineralizovaných, hypotonických hydrogenouhličitano – sodných kyselek. Díky obsahu volného kysličníku uhličitého mají příjemnou, perlivou a osvěžující chuť.
  7. Ohře – řeka vodáků a dnes též díky stejnojmenné cyklostezce také řeka cyklistů. V lázeňském areálu se nachází loděnice, kde je možné za drobný poplatek zapůjčit lodičku a vychutnat tak houpavé pohledy na místní skvosty.
  8. Aquapark – venkovní areál otevřený v létě za příznivého počasí nabízí mnoho atrakcí pro děti i dospělé. Není tomu tak dávno, kdy se mohl pyšnit nejdelším tobogánem v republice. Foto 15 – Aquapark. Kdo by ho za parných letních dnů neuvítal?
  9. Zříceniny hradů Lestkov, Šumburk a Perštejn – velmi oblíbené cíle návštěvníků, k nímž vedou turistické značky. K Šumburku na Šumné povede již brzy nová cyklostezka. Foto 16 – Zřícenina hradu Šumburk
  10. Sfingy - zajímavé a vzácné skalní útvary poblíž obce Měděnec. Jsou chráněnou přírodní památkou a zaujímají rozlohu 0,6 ha v nadmořské výšce 800 m. Vznikly procesem mrazového zvětrávání ruly a mají rozmanité tvary. Název získaly díky svému vzhledu, který připomíná hlavu Sfingy.
Shrnutí trasy: 
Délka trasy: 
32 km
Čas jízdy: 
4 h
Nastoupáno: 
842 m
Náročnost: 
středně těžká
Tip na ubytování: 
Penzion U Včelaře - každá místnost je zřízena v jiném stylu, ubytování je útulné a ceny se s majitelem domlouvají při příjezdu.
Tip na stravování: 
Restaurace U Páva v Klášterci nad Ohří
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
lesní
šotolinové
Region: 
Ústecký kraj