Jeseník

Jeseník

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou na rozhraní Rychlebských hor a Jeseníků. Na první pohled nenápadné městečko, odhalí při pohledu druhém, mírně zevrubnějším, svá tajemství, zajímavosti a bohatství. Kousek od sebe tu leží světově unikátní lázně, krásné hory nebo lokality, kam se slétávaly za dávných časů čarodějnice. Od letošního léta přibyla k stávajícím atrakcím ještě síť cyklostezek, což byl vlastně jeden z důvodů naší návštěvy.

Od čarodějnictví k pivovarnictví

Přirozeným centrem města je Masarykovo náměstí, kde můžete spatřit hezkou renesanční radnici a dvě netradiční kašny. Ovšem mnohem zajímavější historické památky stojí cca 200 metrů od náměstí. Tou první je Vodní tvrz. Sídlí tu Vlastivědné muzeum Jesenicka, kde si můžete prohlédnout až do 4. září unikátní výstavu o dějinách poštovnictví. Za zmínku rovněž stojí stálé expozice, z nichž jedna je věnována čarodějnickým procesům, které se odehrály ve zdejším kraji. Přímo ve sklepení budovy se stanete svědky rekonstrukce čarodějnického procesu, která je promítána do mlhy, takže výsledný efekt působí velice plasticky a intenzivně. Druhou zajímavou památkou je Katovna. Bát se ale nemusíte, kat zde žil jen podle legendy, v zrekonstruované budově nyní sídlí informační centrum a výstavní síň. Ze zcela jiného soudku je pak návštěva Centra pivních vynálezů nebo Minipivovaru Jeseník Lichtwitz. Prohlídku města zakončete návštěvou nejvýstavnější rezidence v Jeseníku, honosné Regenhartovy vily, která se po citlivé rekonstrukci opět zaskvěla do krásy a nyní slouží jako hotel. Ten kromě ubytování nabízí privátní i veřejné wellnes.

Priessnitz – geniální samouk

Ačkoliv Jeseník není rozlohou příliš veliký, pohyb po něm vyžaduje docela slušnou fyzičku. Po prohlídce centra a okolí totiž vyrazíme na prohlídku Balneoparku a Priessnitzových lázní a docela si šlápneme. Samotné lázně jsou po rekonstrukci a působí nádherně. Skvělý zážitek umocňuje rozkvetlá promenáda, výhledy na okolní hory a čerstvé ovzduší. Hned vedle lázní se nachází Balneopark. Jedná se v podstatě o velkou zahradu, kterou protéká průzračný horský potůček, na němž je vybudováno několik stanovišť sloužících k hydroterapii a relaxaci horních a dolních končetin. Další novinkou je naučná stezka Schroth – Priessnitz nazvaná podle zakladatelů lipovských a jesenických lázní. Propojuje lázně Priessnitz se sedlem Na Pomezí a je určená jak pro pěší, tak pro cyklisty a je vhodná i pro ty nejmenší. Měří necelé 4 km, její povrch je asfaltový a lze jí projet na kole i na koloběžce nebo třeba s kočárkem. Ze sedla Na Pomezí je možné pokračovat na kole až do jeskyně se stejnojmenným názvem nebo do obce Lipová – lázně. Pokud se vydáte opačným směrem, můžete se zastavit u jednoho z mnoha zatopených lomů v okolí obce Žulová nebo navštivte Nýznerovské vodopády poblíž Skorošic.

Na kole do okolí

Od letošní letní sezony je pro cyklisty připraveno 107 kilometrů značených okruhů JesCyklo procházejících nad Jeseníkem a Českou Vsí. Jedná se o systém okruhů, které návštěvníka provedou zdejší krajinou, seznámí ho se zajímavými místy a zároveň jej přivedou tam, odkud vyjížděl. Názvy jednotlivých tras dávají tušit, co na nich můžete vidět: Za zatopenými lomy, Okolo Studničního vrchu, Tajemným hvozdem, Za starými osadami a Za výhledy. Vydal jsem se na dvě trasy, první z nich pod názvem Za výhledy měří 22 km a z 90 % vede po asfaltu a zbytek po šotolině. Nabízí nejen krásné výhledy do okolí, ale i do podzemí. Součástí trasy je totiž návštěva Jeskyní Na Pomezí, což je největší zpřístupněný jeskynní systém v České republice vzniklý rozpouštěním mramoru, tj. krystalického vápence. Celková délka jeskynního systému je asi 1700 metrů, délka turistické trasy činí 390 m s dobou prohlídky 45 minut.

Na Čertovy kameny či do baru bez obsluhy?

Druhá trasa, kterou jsem absolvoval, se jmenuje Za starými osadami. Je dlouhá 19 km a 65 % tvoří asfalt, zbytek šotolina. Z Jeseníku se dejte po značené cyklostezce na severozápad a asi po čtyřech kilometrech narazíte na výletní restauraci Čertovy kameny, kde se můžete občerstvit a zároveň si prohlédnout romantický skalní útvar s mimořádnou vyhlídkou do kraje. Výstup na skálu o výšce 40 m je zajištěn řetězy, žebříky a různými plošinami. Z Čertových kamenů pokračujte do obce Rejvíz, což je z hlediska turisty takové tři v jednom. Prvním tahákem je místní vesnická památková rezervace s nádhernými ukázkami dřevěné lidové architektury 19. století. Součástí rezervace je i chata Rejvíz, jejíž interiér z počátku minulého století doplňuje zajímavý mobiliář: jedná se o židle, které mají místo svého opěradla vyřezanou podobiznu štamgasta. Třetí místní atrakcí je soustava rašelinišť, kterou někteří označují za nejkouzelnější místo Jeseníků, pojmenovaná Mechové jezírko.

Další zajímavý tip na cyklovýlet, který je vhodný i pro rodiny s dětmi, vede přímo z Jeseníku do osady Bobrovník a pokračuje dále do obce Lipová-lázně k populárnímu Lesnímu baru. Trasa měří necelých 13 km, vede převážně po asfaltu a zčásti kopíruje cyklotrasu č. 53, která je vhodná i pro rodiny s kočárkem. Během cesty se můžete osvěžit ve dvou restauracích s letními zahrádkami na Bobrovníku, kde si pochutnáte na specialitách z udírny i na grilu a vaše děti se mohou zabavit na dětském hřišti. Po nabrání sil pokračujte na nedaleké Lipovské stezky, kde na vás čeká celkem osm kilometrů singltrekových tras, které vedou lesem, po loukách i členitým terénem. Odpočinout si pak můžete v místní „mini zoo“ s názvem Faunapark, který je velmi oblíbený u dětí. Pokud jste zdatnější rodinka na kole a nezaleknete se převýšení na posledních třech kilometrech, zavítejte do proslulého Lesního baru nad Horní Lipovou. Čekají tam na vás v horském potoce chlazené nápoje nebo možnost si opéct třeba buřty. Unikátní je tento bar v tom, že se zde návštěvníci sami obslouží a za svou konzumaci platí do pokladničky. Šťastnou cestu!

Shrnutí trasy: 
Tip na ubytování: 
Jeseník
Tip na stravování: 
Jeseník, Lesní bar nad Horní Lipovou
Doporučené kolo: 
horské
trekingové
Cesty: 
asfaltové
šotolinové
Region: 
Olomoucký kraj