V listopadu v Mariánských Lázních proběhne čtvrté expediční měření kvality ovzduší, které probíhá v režimu 4x 14 dní, tedy v každém ročním období.
Toto měření je součástí certifikačního procesu pro udělení statusu klimatických lázní městu. Na místě je neustále monitorována kvalita ovzduší a také probíhá kontrola dlouhodobého dodržování jednotlivých parametrů. Jak nám vysvětlila vedoucí odboru RLCR Ing. Jana Palacká, certifikace probíhá již dva roky, v listopadu se bude provádět už poslední měření kvality ovzduší. Od ledna letošního roku byla v Mariánských Lázních realizována již 3 kola expedičního měření kvality ovzduší provedená Českým hydrometeorologickým ústavem; vyhodnocení dat prokázalo kvalitní ovzduší hluboko pod limitními hodnotami danými legislativou ČR. Vyhodnocení a zpracování všech výsledků se uskuteční na začátku roku 2023. A to znamená, že při pozitivním rozhodnutí město obdrží titul klimatické lázně.
«Současně město pořizuje novou meteostanici, která bude měřit meteorologické charakteristiky s cílem poskytnutí informací o aktuálních hodnotách měřených meteorologických veličin určené skupině osob (teplota vzduchu, rychlost a směr větru, relativní vlhkost, atmosferický tlak, srážkoměr, přímé sluneční záření)», dodala paní Palacká.
Data budou využita pro upravování venkovní zátěže klientů v závislosti na jejich zdravotním stavu a budou zpřístupněna v informačním systému zadavatele a ve webové aplikaci, jednou z funkcí automatické měřící stanice bude odesílání alarmových SMS při překročení zadaných limitních hodnot (případně jejich kombinace). Automatická meteorologická stanice bude instalována ve vnitřním území lázeňského místa klimatických lázní Mariánské Lázně.
Ředitel společnosti Ensana a předseda Asociace cestovního ruchu ML Karel Kalivoda nám v rozhovoru sdělil, že kromě konkurenční výhody certifikované destinace je výhodou získání dalšího přírodního léčivého zdroje – klimatu – včetně know-how, jak tento přírodní zdroj využít při léčbě. Mariánské Lázně tímto statusem získají čtvrtý přírodní léčivý zdroj (minerální voda, minerální oxid uhličitý, peloid – rašelina – a klima), čímž zaujmou přední místo mezi lázněmi v České republice i v Evropě. Napřiklad, ve spolupráci s Doc. MUDr. Jandovou se finalizují terénní práce s cílem vytipování a určení léčebných tras zaměřených na konkrétní indikace včetně jejich rozdělení do skupin podle aktuálního zdravotního stavu klientů/lázeňských hostů.
Mariánské Lázně očekávají, že jim nový status umožní realizovat zajímavější marketingovou kampaň, a přilákat tak více hostů jak z České republiky, tak i ze zahraničí. „V době po covidu-19 představuje kvalitní vzduch velmi aktuální otázku a status klimatických lázní se může stát dobrým lákadlem,“ domnívá se ředitelka městské destinační agentury KIS a informačního centra Barbora Tintěrová. Status klimatických lázní je obdobou statusu Heilklimatischer Kurort, který se uděluje v německy hovořících zemích. Jde o nejvyšší dosažitelnou metu v místě s pravidelně monitorovaným a certifikovaným čistým ovzduším, které je zároveň přírodním léčivým zdrojem. To může být důležitým podnětem pro hosty z Německa, kteří tradičně jezdí na lázeňský pobyt do Mariánek.
V květnu 2021 podalo město Mariánské Lázně žádost o udělení statusu klimatických lázní, který má v ČR pouze šest měst. Tento krok vzešel z iniciativy předsedy představenstva Mariánskolázeňské asociace cestovního ruchu Karla Kalivody. Návrh byl podpořen městem, krajem i Českým inspektorátem lázní a zřídel, který patří pod agendu ministerstva zdravotnictví a tento status vydává.