Horažďovice

Třetí největší město okresu Klatovy leží na levém břehu řeky Otavy v nadmořské výšce 427 m. Malebné město je odedávna spojeno s historií nedaleké Práchně, jež dala jméno nejen hradu, který na ní stál, ale i celému kraji a tento název – kraj Prácheňský – se udržel v podvědomí lidu až do dnešní doby.

Obec: 
Plzeňský krajHoražďovice
 
00:00
Horažďovice

 Malebné město Horažďovice je odedávna spojeno s historií nedalekého vrchu Prácheň, jež dal jméno nejen hradu, který na něm stál, ale i celému kraji a tento název – kraj Prácheňský – se udržel v podvě­domí lidu až do dnešní doby. Samotné Horažďovi­ce – původně trhová osada Gorazdějovice, která měla strategickou polohu na obchodní cestě z Bavor do Pra­hy, byly roku 1292 povýšeny králem Václavem II. na město. Ve 13. století zde založil rod Bavorů ze Strakonic gotickou tvrz, z níž později vznikl renesanční zámek. Dnešní podo­ba zámku je barokní a z původního renesančního se docho­valo pouze nádvoří a věž. Ve většině zámeckých prostor sídlí od roku 1920 městské muzeum. V muzeu se pojí prohlíd­ka zámeckých prostor s expozicemi archeologie, mineralogie a historie Horažďovicka se sezónními výstavami. Vedle nej­reprezentativnějšího velkého sálu s freskami můžete vystou­pat do čtyřpatrové věže a porozhlédnout se po okolí Horaž­ďovic. Oblíbená interaktivní dílna pošumavských řemesel doplňuje novou expozici národopisu v přízemí zámku, kde se nově 1. srpna 2015 otevřela stálá loutková scéna divadel­ního spolku Tyjátr Horažďovice. Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Dochovaly se zde i pozůstatky gotického městského opevnění s Čer­venou bránou a zbytkem Prachatické brány. Krás­ný je také komplex bývalého minoritského klášte­ra s kostelem sv. Michala. Jedním z navštěvovaných poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny. Roku 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple. Roku 1752 zde byly založeny lázně. Léčivý pramen před kaplí vyvěrá dodnes. Horažďovice patří mezi nejoblíbenější turistické zastávky na řece Otavě. U vodáckého tábořiště stojí renesanční Rosenaue­rův mlýn s malým muzeem mlynářství. Na své si přijdou jak milovníci poznávání, odpočinku, turistiky, tak i cyklistiky. Katastrem prochází řada stezek a značených tras, jižně z měs­ta lze vyrazit po nové naučné stezce. Městečko ožívá ruchem při jarmarcích, které se konají na náměstí a v areálu zámku. Nejvýznamnějšími událostmi městečka jsou Slavnosti kaše a Jmeniny města, či pravidelně pořádaný turistický pochod Horažďovická padesátka, který je druhým nejstarším pocho­dem u nás. Za relaxací a odpočinkem zve aquapark s 62 m dlouhým tobogánem, čtyřmi plaveckými dráhami a mnoha jinými atrakcemi. Návštěvu si zde určitě užijí nejen malé děti, ale i dospělí. www.horazdovice.cz

Penzion U Bílé Růže
Adresa:
Hradební 65, 341 01 Horažďovice
Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.

Oblíbené trasy regionu

Cyklosezóna klepe na dveře a v nižších polohách už si nikdo zimu ani moc nepamatuje. Ovšem Ti, co milují sníh a bílé stopy, moc dobře vědí, že v naší republice je pořád ještě několik míst, kde se lze běžeckému lyžování oddávat do sytosti.

Jedno z nejstudenějších míst u nás není zdaleka tak nehostinné, jako je jeho pověst. Výlet centrální Šumavou začneme na Horské Kvildě, přes Březník dorazíme k pramenu naší nejdelší řeky a pak se podíváme do míst, kde se natáčel film Král Šumavy.

Plzeň, město, kde je kolo doma

Plzeň. Když vyslovíme tento název, napadne nás automaticky nějaký přídomek. Ten nejčastější je pravděpodobně „město piva“, ale také například „město čtyř řek“ není úplně neznámý. My se osmělíme a střelíme: „ Plzeň, město, kde je kolo doma“.

Severní Plzeňsko netradičně

Pokud vyslovíme Severní Plzeňsko, pak mnohé pouze napadne, že to bude oblast někde na severu od Plzně. Pravda, není to turisticky příliš známá oblast, najdete zde však mnoho skvostů s krásnou a různorodou krajinou. Místa jako např.

Kašperské Hory

Kašperské Hory (něm. Bergreichenstein) leží v okrese Klatovy, částečně zasahují do CHKO Šumava a částečně do přírodních rezervací Nebe a Amálino údolí. Navzdory faktu, že zde žije zhruba 1500 obyvatel, nabízí město až nečekaně mnoho atrakcí.

Manětínsko – krajem černočerných nocí a soch rozesetých do krajiny plné borůvek

Manětínsko, to je bohem zapomenutý kraj. Krajina panenská, avšak obhospodařovaná generacemi našich předků. Krajina, jejíž atributy by mohly být ticho, klid, čistota, ztracenost.

Hracholusky

Asi nejkrásnější přehrada západních Čech nenabízí jen koupání a opalování. Projížďka v jejím okolí může být možná mnohem zajímavější. Náš výlet začneme třicet kilometrů západně od Plzně, kde stojí už od 12. století hornické město Stříbro.

Ze Spáleného Poříčí do brdských lesů a zpět

Dnešní Cyklotoulky nás zavedou do míst, které jsou v letošním roce obzvláště vyhledávané, protože jsou po mnoha letech opět volně přístupné a tudíž nové, neprobádané, tajemné a turistikou zatím nepříliš dotčené. Podíváme se na západní okraj nově otevřené CHKO Brdy.

Horšovský Týn

Cestou z Plzně na Domažlice, na březích Radbuzy se rozkládá nevelké, ale i přes svou ,,velikost“ celkem zajímavé městečko. Tou nejnápadnější památkou je asi místní hrad či zámek, ale tím to tady rozhodně nekončí. Naopak tady naše dnešní Cyklotoulky teprve začínají.

Rabštejn nad Střelou

Uprostřed  lesů, stranou hlavních cest, na hranici čtyř krajů: Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého.