Přelouč

Přelouč se nachází asi 13 kilometrů západně od krajského města Pardubice. Ve městě s jádrem na levém břehu řeky Labe žije převážná část z přibližně 9 500 obyvatel, menší část pak v sedmi místních částech – Klenovka, Lhota, Lohenice, Mělice, Škudly, Štěpánov a Tupesy.

Obec: 
Pardubický krajPřelouč
 
00:00
Přelouč

Historie města

Přelouč je jedním z nejstarších historicky doložených míst regionu. Ve svém znaku má černý rošt ve zlatém poli, který je atributem sv. Vavřince, patrona opatovického kláštera, kterému byla v roce 1086 králem Vratislavem I. věnována. K tomuto roku se vztahuje i první písemná zmínka o osadě s chmelnicí. Od té doby se význam Přelouče výrazně měnil. Dne 8. září roku 1261 byla původní osada povýšena Přemyslem Otakarem II. na město a bylo jí uděleno magdeburské soudní právo. Správa náležela zvláštní rychtě. Mezi jejími držiteli byl například i Jiří z Poděbrad. Ještě ve 13. století se město stalo významným strategickým tranzitním místem při labském brodu na spojnici Hradce Králové a Kutné Hory. Roku 1421 byla Přelouč údajně dobyta a zničena katolickým vojskem Jana Městeckého z Opočna. Roku 1518 připojil Přelouč Vilém z Pernštejna k panství Pardubice. V druhé polovině 16. století dostala renesanční podobu a roku 1580 se stala královským komorním městem, když tato privilegia potvrdil Rudolf II.. Zároveň byl městu udělen městský znak s roštem sv. Vavřince. Za dob třicetileté války byla ale znovu poničena a rozkvět městu přinesla až stavba železnice a císařské silnice v 1. pol. 19. století. Díky těmto stavbám se Přelouč stala po Pardubicích druhým hospodářsky nejvýznamnějším městem regionu. V letech 1949 až 1960 byla městem okresním.

Současná Přelouč

Zajímavá je i současná Přelouč, průmyslové centrum regionu, neustále se vyvíjí, obnovuje a občanská vybavenost je na velice vysoké úrovni. Naleznete zde polikliniku, poštu, banky, nový dopravní terminál u vlakového nádraží včetně bezbariérové trasy od vlakového nádraží k modernímu autobusovému, 2 základní školy, 2 mateřské školy, Gymnázium a Střední odbornou školu. Společenské a kulturn akce se konají v Občanské záložně, výstavy a přednášky v sále Kulturních a informačních služeb města Přelouče na Masarykově náměstí. Pro děti a mládež nalznete ve městě několik dětských hřišt a hřiště dopravní. Funguje zde mnoho sportovních zařízení, patří mezi ně sportovní hala, hřiště pro hokejbal, rugby, tenis, nově zrekonstruovaný fotbalový stadion s profesionální tartanovo dráhou pro atletiku.

Významné osobnosti města

Narodilo se zde i plno významnýcho osobností, jmenujme například spisovatele Františka Flose, herce Františka Filipovského a Jiřinu Petrovickou, malíře Františka Brunera-Dvořáka, fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka, cestovatele Aloise Topiče. Byl to také Jaroslav Dítě - významný měšťan a zakladatel Občanské záložny a městského parku nebo středověký teolog a biskup Jednoty bratrské Tůma Přeloučský.

Významné stavby

Co se týče významnýcgh staveb ve městě, je to zcela jistě  radnice s chlapeckou a dívčí školou v novorenesančním stylu z roku 1882. Ve stejném stavebním slohu byla v letech 1899–1901 vybudována Občanská záložna, kostel evangelického sboru 1905 a Divišova vila, vše dle plánů architekta Rudolfa Kříženeckého. Vila sloužila pro účely městského muzea, pak jako pečovatelský dům Církve českobratrské evandelické, nyní je zprivatizována a upravena. Dále je to římskokatolický kostel svatého Jakuba Většího, původně románský, barokně přestavěn v roce 1646 po požáru v roce 1621, barokní varhany v kostele pocházejí z roku 1692. Nesmíme zapomeout ani na hřbitovní kapli Navštívení Panny Marie, která byla postavena v letech 1682–84 v souvislosti s pověstí o zázračné moci mariánského obrazu a také Sloup sv. Jana Nepomuckého z roku 1704. patří sem také novorománská synagoga z roku 1861, která byla roku 1937 pronajata Církvi československé a v letech 1949–1952 zmodernizována na sbor Tůmy Přeloučského.

Celostátní žákovský turnaj v kopané

Jednou ze zajímavostí města je dlouholetá tradice pořádání Celostátního žákovského turnaje v kopané, který je v Přelouči pořádán již od roku 1957. Výjimkou byly pouze rok 2016 a 2017, kdy se fotbalový stadion rekonstruoval a turnaj se zde nemohl konat. Tohoto turnaje se každoročně účastní špičková mužstava českého žákovského fotbalu. Více informací naleznete na www.czt-prelouc.cz.

Letní středeční koncerty na Masarykově náměstí.

Další tradicí jsou pravidelné letní koncerty na Masarykově náměstí, které přilálkají bělehm letních měsíců milovníky různých hudebních žánrů. Další inforamce naleznte na www.kicmp.cz.

Ceny Františka Filipovského za dabing

Zcela největší akcí Přelouče je udílení Cen Františka Filipovského za dabing, které se od roku 1994 každý rok vždy v září konají na počest tohoto významného přeloučského rodáka. Cílem tohoto projektu je vedle vzpomínky na skvělého herce a dabéra také snaha přispět k udržení vysoké úrovně českého dabingu.  Vždy 3. sobotu v září se zde sejde mnoho významných herců, dabérů, režisérů a dalších osobností z oblasti kulturního, společenského a veřejného života naší republiky. Po celý den probíhá pestrý kulturní a hudební program na několika místech ve městě a slaví se vždy až do pozdních večerních hodin. Je to největší událost pro všechny občany z Přelouče a blízkého okolí. Více informací naleznete na www.cffd.cz.

Od roku 2019 prochází Přeloučí východočeská trasa svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela. Poutmí místo naleznete u kostela sv. Jakuba Většího na Masarykově náměstí.  Více podrobností naleznete na www.ultreia.cz.

Kliknutím na libovolný obrázek jej otevřete v galerii zvětšený. Prohlížení pak můžete ovládat klávesnicí, myší nebo dotykem.
Budova Městského kina v Přelouči, Masaraykovo náměstí v Přelouči v rámci 25. ročníku udílení Cen Františka Filipovského za dabing 2019, Sportovní hala, Svěcení kamene - poutní místo svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, 2. 12. 2018, 60. ročník Celostátního žákovského turnaje v kopané, Přelouč 2018, 25. ročník udílení Cen Františka Filipovského na Masarykově náměstí

Oblíbené trasy regionu

Žamberk

Dnešní Cyklotoulky budou militantně poznávací. Podíváme se totiž do krásných hor, projedeme pár vymazlených vesniček, navštívíme i jednu zajímavou přírodní památku a výlet budeme korunovat návštěvou naší nejznámější předválečné vojenské pevnosti.

Hlinsko

Dnes se projedeme okolo města, které svůj název odvozuje od činnosti hrnčířů. Města, které leží na úpatí Českomoravské vrchoviny, na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí: Žďárských vrchů a Železných hor.