Přelouč se nachází asi 13 kilometrů západně od krajského města Pardubice. Ve městě s jádrem na levém břehu řeky Labe žije převážná část z přibližně 9 500 obyvatel, menší část pak v sedmi místních částech – Klenovka, Lhota, Lohenice, Mělice, Škudly, Štěpánov a Tupesy.
Historie města
Přelouč je jedním z nejstarších historicky doložených míst regionu. Ve svém znaku má černý rošt ve zlatém poli, který je atributem sv. Vavřince, patrona opatovického kláštera, kterému byla v roce 1086 králem Vratislavem I. věnována. K tomuto roku se vztahuje i první písemná zmínka o osadě s chmelnicí. Od té doby se význam Přelouče výrazně měnil. Dne 8. září roku 1261 byla původní osada povýšena Přemyslem Otakarem II. na město a bylo jí uděleno magdeburské soudní právo. Správa náležela zvláštní rychtě. Mezi jejími držiteli byl například i Jiří z Poděbrad. Ještě ve 13. století se město stalo významným strategickým tranzitním místem při labském brodu na spojnici Hradce Králové a Kutné Hory. Roku 1421 byla Přelouč údajně dobyta a zničena katolickým vojskem Jana Městeckého z Opočna. Roku 1518 připojil Přelouč Vilém z Pernštejna k panství Pardubice. V druhé polovině 16. století dostala renesanční podobu a roku 1580 se stala královským komorním městem, když tato privilegia potvrdil Rudolf II.. Zároveň byl městu udělen městský znak s roštem sv. Vavřince. Za dob třicetileté války byla ale znovu poničena a rozkvět městu přinesla až stavba železnice a císařské silnice v 1. pol. 19. století. Díky těmto stavbám se Přelouč stala po Pardubicích druhým hospodářsky nejvýznamnějším městem regionu. V letech 1949 až 1960 byla městem okresním.
Současná Přelouč
Zajímavá je i současná Přelouč, průmyslové centrum regionu, neustále se vyvíjí, obnovuje a občanská vybavenost je na velice vysoké úrovni. Naleznete zde polikliniku, poštu, banky, nový dopravní terminál u vlakového nádraží včetně bezbariérové trasy od vlakového nádraží k modernímu autobusovému, 2 základní školy, 2 mateřské školy, Gymnázium a Střední odbornou školu. Společenské a kulturn akce se konají v Občanské záložně, výstavy a přednášky v sále Kulturních a informačních služeb města Přelouče na Masarykově náměstí. Pro děti a mládež nalznete ve městě několik dětských hřišt a hřiště dopravní. Funguje zde mnoho sportovních zařízení, patří mezi ně sportovní hala, hřiště pro hokejbal, rugby, tenis, nově zrekonstruovaný fotbalový stadion s profesionální tartanovo dráhou pro atletiku.
Významné osobnosti města
Narodilo se zde i plno významnýcho osobností, jmenujme například spisovatele Františka Flose, herce Františka Filipovského a Jiřinu Petrovickou, malíře Františka Brunera-Dvořáka, fotografa Rudolfa Brunera-Dvořáka, cestovatele Aloise Topiče. Byl to také Jaroslav Dítě - významný měšťan a zakladatel Občanské záložny a městského parku nebo středověký teolog a biskup Jednoty bratrské Tůma Přeloučský.
Významné stavby
Co se týče významnýcgh staveb ve městě, je to zcela jistě radnice s chlapeckou a dívčí školou v novorenesančním stylu z roku 1882. Ve stejném stavebním slohu byla v letech 1899–1901 vybudována Občanská záložna, kostel evangelického sboru 1905 a Divišova vila, vše dle plánů architekta Rudolfa Kříženeckého. Vila sloužila pro účely městského muzea, pak jako pečovatelský dům Církve českobratrské evandelické, nyní je zprivatizována a upravena. Dále je to římskokatolický kostel svatého Jakuba Většího, původně románský, barokně přestavěn v roce 1646 po požáru v roce 1621, barokní varhany v kostele pocházejí z roku 1692. Nesmíme zapomeout ani na hřbitovní kapli Navštívení Panny Marie, která byla postavena v letech 1682–84 v souvislosti s pověstí o zázračné moci mariánského obrazu a také Sloup sv. Jana Nepomuckého z roku 1704. patří sem také novorománská synagoga z roku 1861, která byla roku 1937 pronajata Církvi československé a v letech 1949–1952 zmodernizována na sbor Tůmy Přeloučského.